Autor: J. R.R. Tolkien

Myślę, że J.R.R. Tolkiena znają wszyscy. W książce „Gospodarz Giles z Ham” znajdziemy dwa opowiadania (które są mniej znanymi dziełami Autora) i zbiór wierszy nawiązujących do historii z Hobbita i Władcy Pierścieni.

Książka od pierwszej strony przenosi nas w świat baśni i bajek. Cytat z wykładu „O baśniach” wygłoszony 8 marca 1939 roku wprowadza nas w cudowny klimat książki. „Królestwo baśni rozciąga się daleko wzdłuż i wszerz, w górę i w głąb i pełne jest najprzeróżniejszych rzeczy i stworzeń: znajdziesz tam wszelkiego rodzaju ptactwo i zwierzęta, niezliczone gwiazdy i bezbrzeżne oceany, czarowne piękno i czyhającą zewsząd grozę, radości i smutki przeszywające jak ostrze miecza.”

Pierwsze opowiadanie „Gospodarz Giles z Ham” to pełna humoru historia gospodarza Gilesa, który przypadkiem został pogromcą potworów (od zwykłego wieśniaka po odważnego rycerza). Autor z przymrużeniem oka pokazuje etos bohatera i bohaterstwa. Drugie opowiadanie „Kowal z Przylesia Wielkiego” jest nieco sentymentalną opowieścią o Mistrzu Kucharskim, wyjątkowym torcie, Czarodziejskiej Krainie i niezwykłej gwiazdce. Piękna i mądra opowieść, która mnie oczarowała. Emanuje smutkiem, jednocześnie dając nadzieję.

Na zakończenie autor serwuje nam “Przygody Toma Bombadila”, którego kojarzymy z “Władcy pierścieni”. Zbiór pięknych wierszy, z których jedne wywołują wzruszenie, a inne uśmiech, ale wszystkie zachwycają językiem.

Oczywiście jako sroka okładkowa muszę wspomnieć o cudownej okładce, z ilustracją stworzoną przez Jędrzeja Chełmińskiego. To przepięknie wydana, wyśmienita książka, która uszczęśliwi nie tylko fanów Tolkiena. Gorąco polecam. To książka zarówno dla starszych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S -ka.