Autor: Jessikka Aro

„Trolle Putina”  autorstwa Jessikka Aro od Wydawnictwa SQN to reporterskie śledztwo o współczesnych metodach prowadzenia wojny informacyjnej. Tę książkę czyta się z przerażeniem, bo mimo podtytułu „Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej” ciężko nie zauważyć zbieżności z aktualną sytuacją w kraju.

Szpiegostwo, farmy trolli, fake newsy, cyberprzestępczość, groźby śmierci i kampanie nienawiści – to tylko wierzchołek góry lodowej… bo na co dzień nawet nie dostrzegamy serwowanej dawki manipulacji. Siana propaganda trafia na podatny grunt… bo życia bez dostępu do informacji już chyba nie możemy sobie wyobrazić.

Chcemy wiedzieć więcej, ale też coraz więcej publikujemy o sobie.

Podburzanie ludzi do nienawiści, do hejtu, do agresji, nie tylko słownej, jest w dzisiejszych czasach niezwykle łatwe. Trudno oprzeć się wrażeniu, że aktualnie front walki został przeniesiony do sieci.

To książka przestroga! Głośny protest przeciwko manipulacji w mass mediach. Jest jak wielki czerwony neon z napisem „STOP!” i jeszcze dopiskiem „WŁĄCZ KRYTYCZNE MYŚLENIE!”

Książka porusza również problem rzetelnego, niezależnego dziennikarstwa niosącego prawdziwe informacje i niezależne opinie.

Ta książka uczy myślenia, uczy krytycznego podejścia do wszechogarniającej informacji. Obnaża mechanizmy działania w sieci.

Książka zawiera  niesamowitą dawkę wiedzy, niezwykłych bohaterów i historie, od których włos się jeży na głowie. Tę książkę czyta się jednym tchem, z wypiekami na policzkach… to nie jest porcja suchych faktów.

Reguła zaangażowania i konsekwencji, wzajemności, reguła społecznego dowodu słuszności, bazująca na odruchu stadnym oraz reguła autorytetu to podstawowe zasady to najczęściej znajdowane hasła, gdy szukamy informacji o mechanizmach manipulacji. Jednak zakres, sposób, wielkość procederu jest niewyobrażalna.

Gorąco polecam lekturę.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN