Autor: Max Czornyj

„Bestia z Buchenwaldu” autorstwa Max Czornyj to ociekająca złem, sadyzmem i okrucieństwem historia Ilse Koch. Komendantowej nazistowskiego obozu.

Autor stara się znaleźć odpowiedź na pytania „Co sprawiło, że wrażliwa dziewczyna, córka przeciętnego robotnika, stała się wyrafinowaną sadystką? Czy szereg czynników mógł uwolnić tkwiący w niej od zawsze gen zła? Czy taki gen zła tkwi w nas wszystkich?”

Sadyzm Ilse Koch przekraczał okrucieństwo wobec uwięzionych w obozie Buchenwald. Fanatyczne poniżanie drugiego człowieka, okrutne kary i „wyroby” z ludzkiej skóry… to wszystko przedstawione w formie opowieści samej Koch. Jednak Ilse nie była w tym sama… miała grono licznych pomocników, równie zafascynowanych makabrycznym okrucieństwem. Prezenty z ludzkiej skóry były przyjmowane przez wielu wpływowych ludzi! To nie była tajemnica skrywana przed światem! To była fascynacją, z którą się obnosiła, z której była dumna…

„Oto tkwię w ciemnym lochu, będąc na samym szczycie rozwoju natury, mając niemal nieograniczoną władzę nad fragmentem wszechświata. Ja Ilse Koch, dziewczyna z robotniczej drezdeńskiej rodziny…”

Polecam lekturę książki „Bestia z Buchenwaldu” wszystkim, którzy pragną znaleźć odpowiedź na pytanie o drzemiące w ludziach zło. To historia zła w najczystszej postaci, zła niemieszczącego się w wyobraźni. Ta historia nie powinna być zapomniana, powinna być przestrogą i powinna przypominać jak wielkie zło może wyrządzić jeden człowiek drugiemu. Czy można te zdarzenia tłumaczyć okolicznościami? Ideologią? Hitlerowską władzą?

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia.

Jeśli był kiedyś krzyk słyszany na całym świecie, był to krzyk torturowanych niewinnych ofiar, które zginęły z jej ręki”.