Autor: Lisa Gray

Dziś książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie. „Ukryte” autorstwa Lisy Gray to intrygujący kryminał. To historia pełna niedopowiedzeń, sytuacji z przeszłości, których się nie chce pamiętać, lub których się ukryło, by chronić się przed wielką traumą. „Kto nie pamięta, ten musi umrzeć”. To historia, która burzy naszą wiarę w ład społeczny, w instytucje i ludzi, którzy powinni stać na straży prawa i uczciwości. To historia  o ludzkiej niegodziwości.

Intryga porywa nas od pierwszej strony i przyspiesza… gdyż czasu jest mało. Do egzekucji zostało zaledwie kilka dni. Kilka dni, by odkryć prawdę i by powstrzymać lawinę kłamstw i zbrodni, by karę ponieśli winni.

Jessica, detektyw wynajęta przez siostrę skazanej na śmierć Rue jest zdeterminowana, by odkryć prawdę. Choć w małej miejscowość ostateczny wyrok zapadł w dniu zbrodni i mieszkańcy nie mają wątpliwości co do winy, Jessica próbuje przełamać zmowę milczenia i odkryć kto miałby najwięcej do stracenia, gdyby cała historia wyszła na jaw. Przeszłość kryje nie jedne zwłoki, a winnych jest wielu.

Książka porusza ważne tematy – stosowanie kary śmierci, metody przesłuchiwań nieletnich, praca psychologa z podejrzanymi, ostracyzm społeczny, wsparcie dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo. Tematy zdecydowanie zmuszające do refleksji, unaoczniające problemy i ukazujące ich konsekwencje.

Polecam Wam lekturę „Ukryte”, bo to trzymająca w napięciu, dobrze skonstruowana historia ukazująca różne oblicza zbrodni.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Burda.